Jak wybrać dobry stelaż elastyczny do łóżka?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sen bez stelaża pod materacem może prowadzić do niezdrowych konsekwencji. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż, stelaż pełni kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego wsparcia dla materaca oraz zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas snu. Istnieje kilka rodzajów stelaży, różniących się konstrukcją i funkcjonalnością, co może sprawić, że wybór idealnego modelu staje się wyzwaniem. Nasz poradnik pozwoli Ci poznać różnice między poszczególnymi typami stelaży oraz podpowie, jak dokonać właściwego wyboru, zapewniając sobie komfortowy sen i zdrowy wypoczynek. Przygotuj się na lepszy sen!

Stelaż, materac czy łóżko - co ważniejsze?

Stelaż to kluczowy element każdej sypialni, któremu często nie przywiązuje się wystarczającej uwagi. Jednakże jego rola w zapewnieniu komfortowego snu oraz regeneracji organizmu jest niezwykle istotna. Dobra konstrukcja stelaża powinna być przede wszystkim elastyczna i wytrzymała, aby skutecznie absorbować nacisk ciała na materac podczas snu.

Podczas naszej nocnej podróży przez sen, nasze ciało generuje ciężar, który przekazywany jest na materac. Tutaj stelaż odgrywa kluczową rolę, absorbując te drgania i zapewniając materacowi odpowiednie wsparcie. Dzięki temu materac nie jest przyciskany do podłogi ani zgniatany, co z kolei przyczynia się do jego dłuższej żywotności. Stelaż, reagując elastycznie na każdą zmianę pozycji, umożliwia nam zdrowe podparcie dla ciała oraz kręgosłupa, co jest niezmiernie istotne dla naszego komfortu snu i ogólnego samopoczucia. Warto więc zadbać o odpowiedni stelaż, by wykorzystać pełny potencjał naszej sypialni i zapewnić sobie regenerujący sen każdej nocy.

Po co w łóżku stelaż elastyczny?

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że podczas snu nasz organizm schładza się, obniżając temperaturę ciała. W wyniku tego procesu wydziela się wilgoć, która w warunkach niewłaściwej wentylacji może zatrzymać się w strukturze materaca, tworząc idealne warunki dla rozwoju bakterii, roztoczy, grzybów czy pleśni. Aby temu zapobiec, konieczne jest zastosowanie stelaża, który umożliwia swobodny przepływ powietrza, co skutecznie eliminuje ryzyko gromadzenia się wilgoci w materacu.

Stelaż elastyczny pełni tu rolę swoistego amortyzatora dla materaca. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu i konstrukcji, zapewnia on nie tylko elastyczność, ale także absorbuje ruchy, co przekłada się na wyższy komfort snu. W ten sposób stelaż staje się nieodzownym elementem w zapewnieniu nie tylko higieny, ale również odpowiedniego wsparcia dla naszego ciała podczas wypoczynku nocnego.

Stelaż brzozowy czy bukowy?

Stelaż brzozowy jest doskonałym wyborem dla osób o lekkiej i szczupłej budowie ciała, a także dla dzieci, szczególnie w przypadku pojedynczych i niezbyt ciężkich materacy. Z kolei stelaż bukowy, dzięki swojej solidności i wytrzymałości, sprawdzi się doskonale u osób o większej masie ciała oraz dla par, które dzielą łóżko, zwłaszcza pod wysokimi i ciężkimi materacami.

W ofercie naszej marki znajdują się nowoczesne stelaże bukowe, cechujące się dużym zagęszczeniem listew i elastycznymi uchwytami do mocowania. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zniwelowanie tzw. "martwej strefy", czyli obszaru na połączeniu stelaża, gdzie brakuje odpowiedniej amortyzacji. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie najwyższa jakość i trwałość, solidny stelaż bukowy z dużą ilością drewnianych listew będzie najlepszym wyborem.

Stelaże regulowane i bez regulacji

Stelaże można podzielić na modele z opcją regulacji oraz te bez tej funkcji. Stelaże regulowane są dedykowane materacom lateksowym i piankowym, charakteryzującym się większą elastycznością. Jednak to właśnie stelaże regulowane gwarantują nieporównywalny komfort i wygodę podczas snu. Dzięki nim możemy dostosować pozycję ciała do naszych preferencji i potrzeb, co wpływa pozytywnie na jakość odpoczynku.

Stelaż regulowany może być sterowany ręcznie lub elektrycznie, za pomocą pilota lub nawet aplikacji na telefonie. Ta zaawansowana funkcja umożliwia wybór optymalnej pozycji w łóżku. Na przykład, podniesienie nóg pozwala na odprężenie się po długim dniu, podczas gdy uniesienie oparcia i przyjęcie pozycji półsiedzącej stwarza idealne warunki do czytania lub oglądania filmu. Stelaże regulowane to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i spędzają dużo czasu w łóżku, niezależnie czy jest to z powodu odpoczynku czy konieczności.

Stelaże do pojemników

Nasza firma z dumą prezentuje praktyczne oraz funkcjonalne stelaże do łóżek z wbudowanymi pojemnikami. Te wyjątkowe konstrukcje są idealnie dostosowane do potrzeb osób poszukujących rozwiązań zwiększających przestrzeń do przechowywania pościeli. Dzięki innowacyjnemu systemowi montażu, podnoszenie stelaża nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego, co stanowi niezwykłą zaletę, szczególnie w przypadku sypialni o ograniczonej powierzchni. Stelaże z wbudowanymi pojemnikami stają się niezastąpionym elementem wyposażenia, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Ich obecność z łatwością zaspokaja potrzeby przechowywania, nawet w przypadku braku innych mebli w pomieszczeniu, co czyni je nieocenionymi w każdym domu.

Stelaże z regulacją twardości w odcinku lędźwiowym

M&K foam oferuje bogaty asortyment elastycznych stelaży, w tym modele z możliwością regulacji twardości. Oprócz tradycyjnych stelaży, które można regulować w zagłówku i zanóżku lub bez regulacji, nasza oferta obejmuje również specjalne modele z regulacją twardości jedynie w odcinku lędźwiowym. To innowacyjne podejście, gdzie zmiana dotyczy konkretnego obszaru stelaża, a nie całej konstrukcji. W przypadku stelaży z regulacją twardości w odcinku lędźwiowym, istnieje możliwość dostosowania stopnia twardości poprzez manipulację specjalnymi uchwytami umieszczonymi na podwójnych listwach drewnianych, typowych dla tego obszaru. Poprzez przesunięcie uchwytów na zewnątrz, można zwiększyć twardość stelaża w tym obszarze, co wpływa korzystnie na wygodę i funkcjonalność. Natomiast w przypadku odczuwania zbyt dużej twardości w tym obszarze, łatwo można to skorygować, przesuwając uchwyty do środka w kierunku materaca. Stelaż z regulacją twardości w odcinku lędźwiowym stanowi doskonały wybór dla osób preferujących spanie na boku.

Kilka porad o stelażach M&K foam Koło (dla zaawansowanych i dociekliwych):

  • Listwy łóżka podtrzymujące stelaż muszą mieć co najmniej 3 cm szerokości po każdej stronie, aby zapobiec zapadaniu się stelaża.
  • W stelażu kluczowe jest, aby listwy były elastyczne, a odległość między nimi nie przekraczała 3 cm, zwłaszcza w przypadku materacy kieszonkowych, piankowych i lateksowych.
  • Stelaż powinien być o minimum 1 cm węższy i 4 cm krótszy, niż szerokość łóżka.
  • W łóżkach wyposażonych w listwę środkową można zastosować jeden stelaż podwójny lub dwa mniejsze.
  • Dla dużych materacy szczególnie polecane są stelaże FAVORIT, PRIMAFLEX i TRIOFLEX, które eliminują martwą strefę.
  • Przy zakupie stelaża do istniejącego łóżka należy upewnić się, czy posiada ono listwę spinającą boki, co zapobiegnie uszkodzeniu się stelaża.
  • Stelaże takie jak TWINPACK, UNO, FLEX 3P i FLEX 3P BASIC o szerokości powyżej 100 cm posiadają listwę środkową, umożliwiając zastosowanie dwóch rzędów listew w jednym stelażu.
  • Przy doborze stelaża należy zwrócić uwagę na liczbę użytkowników oraz ich preferencje. Stelaże typu Twinpack o rozmiarze 120x200 mogą powodować dyskomfort dla jednej osoby śpiącej w środkowej części łóżka. Dlatego zaleca się rozważenie stelaży typu Favorit lub Duoflex, które eliminują tę niedogodność poprzez brak listwy środkowej.