Odpoczynek to czas, który nie tylko odświeża nasze ciała, ale także odpręża umysł po intensywnym dniu. Aby cieszyć się pełnią regeneracji w trakcie snu, potrzebujemy odpowiedniego wsparcia podczas leżenia. Istotną rolę odgrywa tutaj nie tylko wygodny materac, ale także kluczowy element jego konstrukcji - sprężyny. Choć często ich istnienie wydaje się ukryte pod miękką powierzchnią, to właśnie sprężyny w dużym stopniu decydują o naszym komforcie i jakości snu.

Podział sprężyn

Kieszeniowa - kieszonkowa

Sprężyny kieszeniowe to zaawansowany system sprężyn, w którym każdy zwój umieszczony jest w osobnej kieszonce. Taka budowa pozwala na niezależną pracę. Gdy na materac wywierany jest nacisk, ulegają tylko te sprężyny, które bezpośrednio mu podlegają - prowadzi to do punktowego podparcia. Taka precyzyjna reakcja na ruch ciała przekłada się na niezwykle wysoki poziom snu. Ta właściwość ma również ogromne znaczenie w przypadku osób śpiących we dwójkę - ruchy jeden osoby nie będą w żaden sposób wpływały na drugą. Współczesne sprężyny wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nie tylko doskonale dostosowują się do kształtu ciała, ale także zachowują trwałość, eliminując obawy związane z deformacją czy utratą sprężystości. Przestrzeń między sprężynami sprawia, że materac jest przewiewny, z kolei to sprzyja utrzymaniu suchej i higienicznej, powierzchni spania, minimalizując rozwój roztoczy i alergenów.

Bonelowa

Podstawowy rodzaj sprężyn, znane jako komponent materaca już od dawna. Cenione przede wszystkim za swoją wytrzymałość trwałość i ogromną odporność na uszkodzenia. Mają kształt klepsydry, szersze u góry i dołu, zwężone pośrodku. Sprężyny pracują równomiernie, wszystkie na raz co znaczy, że ciężar rozkładany jest po całej powierzchni, a nie tylko w miejscu nacisku. Często wybierane są ze względu na tradycję i sentyment, jednak ich współczesne odpowiedniki - sprężyny kieszeniowe to zdecydowanie lepszy wybór.

Rodzaje sprężyn i ich charakterystyka

Sprężyna kieszonkowa 500S

Konstrukcja sprężyn kieszeniowych umożliwia swobodny przepływ powietrza wewnątrz materaca.
np. Magia Snu

Sprężyna kieszonkowa 1000S

Sprężyny kieszeniowe są odporne na deformację i odkształcenia
np. Ocean Naturalis

Sprężyna kieszonkowa 2000S

Sprężyny kieszeniowe pracują cicho i bezgłośnie, co przekłada się na spokojny sen.
np. Czar Nocy

Sprężyna kieszonkowa punktoflex

Sprężyny kieszeniowe zapewniają niezależne działanie, reagując indywidualnie na nacisk, co minimalizuje przenoszenie ruchu i dostarcza spersonalizowane dla każdej części ciała.
np. Pocket

Nazwa sprężyn odpowiada ich ilości. Czy ma to dla nas istotne znaczenie?

Oczywiście, odpowiednia ilości sprężyn w materacu stanowi kluczowy aspekt przy jego wyborze, mający istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo korzystania z tego produktu. Liczba sprężyn decyduje o elastyczności materaca oraz jego zdolności do dostosowania się do kształtu ciała użytkownika. Zazwyczaj uważa się, że im większa ilość sprężyn, tym lepiej. Taki materac równomiernie rozkłada ciężar ciała, co zwiększa wygodę i komfort snu, a jednocześnie przyczynia się do utrzymania jakości przez długi czas użytkowania.

Sprężyny strefowe - 7 pól twardości, czym są ?

W niektórych modelach materacy sprężynowych możemy spotkać się z możliwością wyboru sprężyn 1, lub 7 polowych. Czym więc ta 7 polowość jest?

Materac 7 polowy podzielony jest na 7 obszarów. Każdy z nich ma zapewniać odpowiednie wsparcie dla określonej części ciała, co z kolei może przyczynić się do poprawy ogólnej wygody i ergonomii podczas snu.

Delikatna strefa głowy i szyi
Odpowiednie podparcie barków
Strefa lędźwi
Strefa solidnego wsparcia bioder
Strefa podparcia ud
Elastyczna strefa łydek
Komfortowe podparcie stóp
Takie rozmieszczenie stref twardości ma na celu minimalizowanie punktów nacisku na ciało w miejscach tego niewymagających, zapewniając jednocześnie odpowiednie wsparcie.

TOP 3 mity na temat materacy sprężynowych

  • MATERACE SPRĘŻYNOWE SĄ BARDZO GŁOŚNE!
    Współczesne sprężyny w materacu zostały zoptymalizowane tak, aby pracować cicho i bezgłośnie, zapewniając spokojny sen i komfort użytkownikom
  • MATERACE SPRĘŻYNOWE ZAWSZE SĄ TWARDE!
    Mimo, że materace sprężynowe znane są z tego, że znacznie podpierają ciało, nie oznacza to, że są twarde. Współczesna technologia pozwala nam bowiem uzyskać sprężyny o zróżnicowanych poziomach twardości, tak, aby każdy mógł dopasować ją idealnie do swoich potrzeb
  • MATERACE SPRĘŻYNOWE SĄ MAŁO TRWAŁE!
    Materace sprężynowe to jeden z najbardziej trwałych wybrów materacowych. Przyjmuje się, że każda sprężyna żywotna jest przez około 50 tysięcy cykli. Co to znaczy ? Przeciętna osoba w ciągu nocy wywiera na sprężynie 20 cykli - tak więc 50000 : 20 = 2500 nocy bez naruszonego stanu sprężyn. Sprężyny w materacach stanowią fascynujący element, wpływając zarówno na komfort snu, jak i wydajność materaca. Pamiętajmy, że wybierając materac sprężynowy, nie tylko zwracamy uwagę na rodzaj sprężyn, ale także ich ilość, czy strefowość. Niech nasze decyzje dotyczące materaca przyczynią się do spokojnego snu i pełnej regeneracji.