Kieszeniowa - kieszonkowa
Sprężyny kieszeniowe to zaawansowany system sprężyn, w którym każdy zwój umieszczony jest w osobnej kieszonce. Taka budowa pozwala na niezależną pracę. Gdy na materac wywierany jest nacisk, ulegają tylko te sprężyny, które bezpośrednio mu podlegają - prowadzi to do punktowego podparcia. Taka precyzyjna reakcja na ruch ciała przekłada się na niezwykle wysoki poziom snu. Ta właściwość ma również ogromne znaczenie w przypadku osób śpiących we dwójkę - ruchy jeden osoby nie będą w żaden sposób wpływały na drugą. Współczesne sprężyny wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nie tylko doskonale dostosowują się do kształtu ciała, ale także zachowują trwałość, eliminując obawy związane z deformacją czy utratą sprężystości. Przestrzeń między sprężynami sprawia, że materac jest przewiewny, z kolei to sprzyja utrzymaniu suchej i higienicznej, powierzchni spania, minimalizując rozwój roztoczy i alergenów.
Bonelowa
Podstawowy rodzaj sprężyn, znane jako komponent materaca już od dawna. Cenione przede wszystkim za swoją wytrzymałość trwałość i ogromną odporność na uszkodzenia. Mają kształt klepsydry, szersze u góry i dołu, zwężone pośrodku. Sprężyny pracują równomiernie, wszystkie na raz co znaczy, że ciężar rozkładany jest po całej powierzchni, a nie tylko w miejscu nacisku. Często wybierane są ze względu na tradycję i sentyment, jednak ich współczesne odpowiedniki - sprężyny kieszeniowe to zdecydowanie lepszy wybór.
Nazwa sprężyn odpowiada ich ilości. Czy ma to dla nas istotne znaczenie?
Oczywiście, odpowiednia ilości sprężyn w materacu stanowi kluczowy aspekt przy jego wyborze, mający istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo korzystania z tego produktu. Liczba sprężyn decyduje o elastyczności materaca oraz jego zdolności do dostosowania się do kształtu ciała użytkownika. Zazwyczaj uważa się, że im większa ilość sprężyn, tym lepiej. Taki materac równomiernie rozkłada ciężar ciała, co zwiększa wygodę i komfort snu, a jednocześnie przyczynia się do utrzymania jakości przez długi czas użytkowania.